لوگو دارالعلوم نوبندیان

جلسهٔ آشنایی با سیرهٔ نبوی در دارالعلوم نوبندیان برگزار شد

به گزارش واحد فرهنگی دارالعلوم نوبندیان، جلسهٔ آشنایی با سیره پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، شامگاه چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، در مسجد جامع نوبندیان برگزار شد. تلاوت قرآن کریم، اجرای سرود و سخنرانی علما در موضوع معرفی سیرهٔ نبوی از برنامه‌های این مراسم بود.
آشنایی با سیرت پیامبر اسلام

به گزارش واحد فرهنگی دارالعلوم نوبندیان، جلسهٔ آشنایی با سیره پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، شامگاه چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، در مسجد جامع نوبندیان برگزار شد.
تلاوت قرآن کریم، اجرای سرود و سخنرانی علما در موضوع معرفی سیرهٔ نبوی از برنامه‌های این مراسم بود.
مولانا محمدیعقوب اویسی با بیان اینکه «سیرهٔ پیامبر اکرم، صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، درمان همهٔ دردهاست»، گفتند: وجود مبارک پیامبر اکرم، صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، بزرگ‌ترین نعمت و احسان خداوند متعال در حق ماست. امام حسن بصری فرموده‌اند که آدم باید هر صبح شکر امتی‌بودن آن‌حضرت را به‌جا بیاورد.
مولانا اویسی «محبت با پیامبر»، احترام پیامبر»، «اطاعت از پیامبر» و «نصرت کردن پیامبر» را از جمله حقوق آن‌حضرت، صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، بر امت ذکر کردند.
در بخشی دیگر از این مراسم، مولوی صادق مدنی با اشاره به جایگاه و اهمیت سیرهٔ پیامبر گفتند: باید همهٔ ما در زندگی خودمان سهمی در باب سیرت داشته باشیم و این بزرگ‌ترین افتخار ما باید باشد.
ایشان افزودند: هدف از این فعالیت‌ها کسب رضایت پروردگار متعال است. هیچ‌کس نمی‌تواند در همهٔ مراحل و ابعاد زندگی الگوی ما باشد. باید این اعتماد را در جوانان بسازیم که دستورات پیامبر برای همیشه هستند. سیره پیامبر خودش کامل است نیاز به تکمیل‌کردن ندارد. باید در کلاس‌های سیره حکمت‌های سیره و فقه آن بیان شود. در بیان کردن سیره گرایش‌های مذهبی و حزبی را دخالت ندهیم. باید در بیان سیره عقلانیت و احساسات کنار هم باشند. از منابع غیرموثق در معرفی سیرت نباید استفاده شود. همین‌طور از بیان وقایع و اتفاقات غیرمعتبر پرهیز شود.
مولوی صادق مدنی در ادامه گفتند: مطالعه سیره باید تدریجی و پله‌پله صورت گیرد و در این زمینه با صاحب‌نظران مشاوره و درخواست راهنمایی شود.
ایشان «صحت وقایع»، «وضوح و روشنی»، «انسانی و بشری بودن» و «گستردگی» را از جمله ویژگی‌های سیرهٔ نبوی ذکر کردند.
همچنین ایشان «فهم قرآن»، «محبت پیامبر»، «آشنایی با زندگی صحابه»، «آشنایی با روش‌های دعوت» و «روش مقابله با جاهلیت» را از فواید مهم مطالعه سیرهٔ پیامبر، صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، عنوان کردند.

مولانا عبدالواحد بادپا در این مراسم با تأکید بر لزوم پایبندی به سیرهٔ پیامبر اکرم، صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، گفتند: سیره باید به‌درستی معرفی شود. متأسفانه در این زمینه کم‌کاری شده است.
ایشان افزودند: پیامبر نسبت به ما دلسوز و خیرخواه بودند. ایشان برای هدایت انسان‌ها بی‌قرار بودند. آسایش و راحتی خود را فدای هدایت مردم کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *