لوگو دارالعلوم نوبندیان

میزگرد آشنایی با شخصیت و آثار شیخ علی طنطاوی برگزار شد

میزگرد آشنایی با شخصیت و آثار شیخ محمدعلی طنطاوی، از نویسندگان و ادیبان مشهور معاصر، شامگاه چهارشنبه، ۸ شهریور ۱۴۰۲، در دارالعلوم نوبندیان برگزار شد.

میزگرد آشنایی با شخصیت و آثار شیخ محمدعلی طنطاوی، از نویسندگان و ادیبان مشهور معاصر، شامگاه چهارشنبه، ۸ شهریور ۱۴۰۲، در دارالعلوم نوبندیان برگزار شد.
به گزارش واحد فرهنگی دارالعلوم نوبندیان، مولانا دکتر عبیدالله بادپا که به‌عنوان کارشناس در این میزگرد حضور داشتند، به بررسی ابعاد مختلف شخصیت شیخ محمدعلی طنطاوی و معرفی آثار ایشان پرداختند.

عوامل شکل‌گیری شخصیت شیخ طنطاوی

ایشان در آغاز این برنامه، هدف از معرفی شخصیت‌های برجسته را الگوگیری از آنان در زندگی عنوان کردند و بر لزوم استمرار چنین برنامه‌هایی تأکید کردند.
مولانا بادپا یکی از عوامل شکل‌گیری شخصیت شیخ طنطاوی را «رشد و پرورش ایشان در یک خانواده علمی»، عنوان کردند و گفتند: خانوادۀ ایشان از جانب پدر و مادر دارای شخصیت‌های علمی برجسته‌ای بودند. پدر ایشان شیخ مصطفی طنطاوی از شخصیت‌های برجسته بودند که در دمشق به مقام «أمانة الفتوى» دست یافته بودند. از جانب مادر نیز دایی ایشان شیخ محب‌الدين خطيب از چهره‌های علمی و دعوتگران مشهور بودند.
ایشان افزودند: یکی دیگر از عوامل شکل‌گیری شخصت شیخ طنطاوی این است که ایشان هم دروس مدارس نظامیه را کامل خواندند و هم به حلقات مشایخ می‌رفتند.

شیخ طنطاوی جامع «فکر» و «ادب» است

استاد برجسته دارالعلوم زاهدان در بخشی دیگر از سخنانشان گفتند: ویژگی بارز شیخ طنطاوی این است که «فکر» و «ادب» را در خود جمع کرده است. آثار و نوشته‌های ایشان داعیانه و دارای پیام هستند. ایشان ادیب، قاضی و متفکر بودند. همین‌طور ایشان مبارزه با استعمارگران را هم در کارنامهٔ فعالیت‌های خود دارند.
معاون فرهنگی دارالعلوم زاهدان در ادامه، طرح نظریۀ «ادب اسلامی» را یکی دیگر از فعالیت‌های شیخ طنطاوی ذکر کردند و گفتند: گرچه بعضی‌ها با این نظریه مخالفت می‌کردند، اما ایشان و بعضی دیگر از شخصیت‌ها از جمله علامه ندوی برای معرفی ادبیات اسلامی به عنوان یک مکتب ادبی تلاش و زحمات زیادی کشیدند.
ایشان ارتباط شیخ طنطاوی با مسلمانان هندوستان را بر پایه «اشتراک فکر» دانستند و گفتند: اهل فکر هم‌فکران خود را پیدا می‌کنند. ابتدا ایشان همراه با تعدادی دیگر از شخصیت‌ها از طرف «رابطة العالم الإسلامی» به بعضی کشورها از جمله هندوستان سفر کردند و از آنجا ارتباطشان با مسلمانان هندوستان بیشتر شد و با علامه سیدابوالحسن علی ندوی ارتباط بسیار صمیمی داشتند تا جایی که می‌گفتند: بعد از مکۀ مکرمه و مدینۀ منوره شهری که من دوست دارم در آن زندگی کنم، شهر «لکنو»، است؛ چون دارالعلوم ندوةالعلماء و علامه ندوی در آنجا هستند.

آثار شیخ علی طنطاوی

کارشناس این برنامه در ادامه با بیان اینکه شیخ طنطاوی آثار ارزشمندی و قابل‌توجهی از خودشان برجای گذاشته‌اند؛ کتاب های «ابوبکر الصدیق»، «أخبار عمر»، «أعلام التاریخ»، «حکایات من التاریخ»، «رجال من التاریخ»، «فی سبیل الإصلاح»، «ذکریات» و رساله‌های «ابن» و «بنتی» را به‌عنوان بعضی آثار ایشان برشمردند.
مولانا بادپا در پایان به نقل بعضی از سخنان شیخ طنطاوی پرداختند و طلاب را به مطالعهٔ آثار ایشان فراخواندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *