لوگو دارالعلوم نوبندیان

میزگرد آشنایی با شخصیت امام شاه ولی‌الله دهلوی در دارالعلوم نوبندیان برگزار شد

میزگرد آشنایی با شخصیت امام شاه ولی‌الله دهلوی و تلاش‌های اصلاحی ایشان شامگاه شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰، باحضور استاد دکتر عبیدالله بادپا در دارالعلوم نوبندیان برگزار شد.

در بخش نخست این برنامه، استاد بادپا به بررسی اجمالی زندگانی امام شاه ولی‌الله دهلوی پرداختند و حمله مغولان به جهان اسلام را علت مهاجرت اجداد ایشان به هندوستان ذکر کردند.

ایشان از شاه ولی‌الله به‌عنوان شخصیتی آگاه و دارای فکر و اندیشه‌ای بلند یاد کردند و نقش ایشان را در برون‌رفت از اوضاع وخیم مسلمانان هند پس از وفات شاه اورنگ زیب تعیین‌کننده، عنوان کردند.

معاونت فرهنگی دارالعلوم زاهدان، «تربیت خانوادگی»، «ارتباط با مشایخ و اساتید بزرگ»، «سفرهای علمی و اصلاحی» و «ریاضت‌ها و مجاهدت‌های شخصی» را از عوامل تأثیرگذار در شکل‌گیری شخصیت امام شاه ولی‌الله دهلوی نام بردند.

همچنین ایشان «ترویج و اشاعهٔ فهم قرآن»، «ترویج و اشاعهٔ احادیث نبوی و سیرهٔ پیامبر» و «پرداختن به فلسفهٔ احکام» را از مهم‌ترین تلاش‌های اصلاح‌گرانهٔ امام شاه ولی‌الله دهلوی پس از بازگشت از سفر سرزمین حجاز معرفی کردند.

مولانا بادپا در بخش پایانی این میزگرد، «طهارت، اعم از طهارت ظاهری و باطنی»، «اخبات و عاجزی به پیشگاه خداوند متعال»، «اختیار سماحت و مکارم اخلاقی» و «عدالت فراگیر» را از اصول چهارگانهٔ سعادت در نگاه شاه ولی‌الله دهلوی یاد کردند و گفتند که حضرت شاه ولی‌الله در واقع کل دین را در این چهار مورد خلاصه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *