لوگو دارالعلوم نوبندیان

مراسم تجلیل از طلاب ممتاز دارالعلوم نوبندیان برگزار شد

راه تحصیل علم، یک مسیر الهی است. اگر ما شرایط آن را رعایت کنیم و خوب این راه را بپیماییم، این مسیر به قرب الهی، مغفرت و خوشنودی خداوند منتهی می‌شود. اگر شرایط و ضوابط این مسیر رعایت شود، دنیا و آخرت شما با عزت و سربلندی و موفقیت می‌شود.

به گزارش واحد فرهنگی دارالعلوم نوبندیان، مراسم تجلیل از طلاب ممتاز امتحانات نوبت دوم سال تحصیلی جاری پنج‌شنبه، ۱۶ دی ۱۴۰۰، باحضور مولانا عبدالغنی بدری، معاونت آموزشی دارالعلوم زاهدان، حافظ محمداسلام ملازهی، استاد برجستهٔ دارالعلوم زاهدان، مولانا عبدالرشید شه‌بخش، امام جمعه اهل‌سنت زابل، دکتر عبیدالله بادپا و اساتید و طلاب دارالعلوم نوبندیان برگزار شد.
در این مراسم با اعطای هدایایی نقدی به نفرات اول تا سوم هرکلاس از آنان تجلیل شد.
مولانا عبدالغنی بدری مهمان ویژهٔ این مراسم، طی سخنانی با بیان اینکه «مسیر تحصیل علم، یک مسیر بسیار مبارک است»، افزودند: راه تحصیل علم، راه و مسیر بسیار حساس و خاصی است. باید شرایط این راه و مسیر به‌خوبی رعایت شوند، گاهی کوچک‌ترین لغزش و خطا سبب محرومیت ابدی می‌شود.
ایشان تصریح کردند: راه تحصیل علم، یک مسیر الهی است. اگر ما شرایط آن را رعایت کنیم و خوب این راه را بپیماییم، این مسیر به قرب الهی، مغفرت و خوشنودی خداوند منتهی می‌شود. اگر شرایط و ضوابط این مسیر رعایت شود، دنیا و آخرت شما با عزت و سربلندی و موفقیت می‌شود.
استاد تفسیر و حدیث دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: علم، صفت الله متعال است. تعلیم کار صحابه و معلمی کار پیامبر بوده است. اولین مدرسه، مدرسه «صُفّه» مسجدالنبی است. ما باید ببینیم آنجا چه شرایط و صفاتی حاکم بوده است، همان صفات را در خودمان به‌وجود بیاوریم.
مولانا بدری سعی و تلاش را لازمهٔ موفقیت در تمام عرصه‌های زندگی دانستند و گفتند: موفقیت را خداوند به سعی و تلاش مشروط کرده است. دنیای ما دنیای اسباب است. هرکس سعی کند، موفق می‌شود. ببینیم که مردم برای به‌دست‌آوردن دنیا و مادیات چه سختی‌هایی را تحمل می‌کنند، علم و معنویت هم بدون زحمت و تلاش به‌دست نمی‌آید. خداوند متعال فرموده‌است: «وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ ‎﴿٣٩﴾‏ وَأَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرَىٰ»؛ این یک قانون الهی است. انسان نتیجه سعی‌اش را درو می‌کند. پس اولین شرط موفقیت سعی و کوشش شبانه‌روزی است. در راه کسب علم، انسان باید اهل مجاهده باشد. باید قربانی بدهد و فداکاری کند. باید از منافع مادی خود بگذرد تا چیزی به‌دست بیاورد.
امام جمعهٔ موقت اهل‌سنت زاهدان بر لزوم عمل به علم تأکید کردند و گفتند: زیبایی علم و زینت آن، «عمل» است و روح علم «اخلاص» است. اگر می‌خواهیم تأثیرگذار باشیم، باید این صفات را در خودمان به‌وجود بیاوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *