لوگو دارالعلوم نوبندیان

درباره ما

مجموعه آموزشی دارالعلوم نوبندیان در یک نگاه

دارالعلوم نوبندیان

دارالعلوم نوبندیان یکی از مدارس عضو شورای هماهنگی مدارس علوم دینی اهل سنت سیستان و بلوچستان است. این مجموعه آموزشی بیش از دو دهه است که با سرپرستی مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی، حفظه‌الله، استاد حدیث و رئیس دارالإفتاء دارالعلوم زاهدان، فعالیت دارد. «نوبندیان»، روستایی در بخش مرکز شهرستان دشتیاری و در 45 کیلومتری چابهار واقع است. این روستا بنابر موقعیت ویژه و استراتژیکی که دارد به عنوان قطب اقتصادی منطقه دشتیاری به شمار می‌آید.

خدمات و فعالیت‌ها

  1. دارالعلوم نوبندیان در بخش‌های آموزشی و تربیتی زیر فعالیت می‌کند:
  2. آموزش قرآن کریم: در این بخش طلاب می‌توانند به‌صورت شبانه‌روزی به فراگیری قاعده نورانی، روخوانی و حفظ قرآن کریم بپردازند.
  3. علوم و معارف دینی: در بخش آموزش علوم و معارف دینی طلاب می‌توانند از پایه اعدادی و پایه اول تا پایه تحصیلی هشتم در این مرکز علمی به صورت شبانه‌روزی به تحصیل بپردازند.
  4. آموزش بانوان: مکتب حضرت خدیجةالکبری وابسته به دارالعلوم نوبندیان برای آموزش بانوان روستای نوبندیان و حومه فعالیت دارد. بانوان علاقه‌مند به فراگیری علوم دینی می‌توانند علاوه بر فراگیری قرآن کریم تا مرحله دانش‌آموختگی «فاضله» در این مکتب دینی تحصیل کنند.
  5. انجمن طلاب: انجمن طلاب دارالعلوم نوبندیان به‌منظور رشد و شکوفایی استعداد طلاب در زمینه‌های مختلف علمی، فکری، فرهنگی و ادبی فعالیت می‌کند. این انجمن در طول سال تحصیلی کلاس‌ها، کارگاه‌ها، درسگفتارها، میزگردها و همایش‌هایی را در راستای پیشرفت طلاب برگزار می‌کند.
  6. دانش‌آموزان: دفتر مرکزی امور دانش‌اموزی شهرستان دشتیاری در دارالعلوم نوبندیان قرار دارد. این دفتر مسئولیت نظارت و کنترل مکاتب دانش‌آموزی شهرستان را برعهده دارد. علاوه‌برآن دانش‌آموزانی زیرنظر این دفتر در قالب طرح طلبه – دانش‌آموز به‌صورت همزمان مشغول فراگیری علوم عصری و شرعی در مدارس دولتی و دارالعلوم نوبندیان هستند.
  7.  اعتکاف علمی داوطلبان کنکور: دفتر امور دانش‌آموزی دارالعلوم نوبندیان همه ساله دوره‌های اعتکاف علمی برای دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری برگزار می‌کند.
  8. کتابخانه: کتابخانه دارالعلوم نوبندیان با برخورداری از هزاران جلد کتاب در موضوعات گوناگون بستر مناسبی را برای پیشرفت علمی و پژوهشی طلاب و عموم اعضای آن فراهم کرده است.

افتخارات

دارالعلوم نوبندیان توانسته طی سال‌های تحصیلی 1399-1400 و 1400 – 1401 در دو سال متوالی رتبه نخست مدارس عضو شورای هماهنگی اهل سنت سیستان و بلوچستان را کسب کند.