لوگو دارالعلوم نوبندیان

دارالعلوم نوبندیان؛‌ نسخهٔ جدید دارالعلوم کراچی

بلوچستان ایران طی سال‌های اخیر به همت علما و اندیشمندان، مهد علم و دانش شده است. وجود مدارس دینی و مکتب‎خانه‌ها ملت بلوچ را با رنگ دینی عجین کرده است. فرهنگ غنی اسلامی توأم با فرهنگ بلوچی برای جامعهٔ بلوچ تمدنی نو آفریده است به‌گونه‌ای‌که یکی از جاذبه‌های گردشگری و معنوی استان سیستان و بلوچستان، مدارس دینی و مساجد آن است.
برای بنده و دو هم‌کار گرامی‌ام مولوی یعقوب ‌شه‌بخش و مولوی محمد نارویی فرصتی فراهم شد تا به نوبندیان و چابهار سفر کنیم، نه برای گردش و تفریح بلکه برای برگزاری «دورهٔ فشردهٔ نویسندگی و روزنامه‌نگاری».
شامگاه روز جمعه 23 فروردین 98 رهسپار چابهار شدیم. صبح روز شنبه وقتی وارد دارالعلوم نوبندیان شدیم، نم‌نم باران، به هوا لطافت خاصی بخشیده بود. صحن بزرگ و محیط باز این مدرسهٔ دینی و هوای دل‌انگیزش برای لحظه‌ای مرا به 12سال قبل برد؛ به کراچی و دارالعلوم. ناخودآگاه برخی از خاطرات آن روزگار در آن دیار، در دفتر خاطرات ذهنم یکی‌یکی ورق می‌خورد و از جلوی چشمانم می‌گذشت. به‌خود آمدم و از این خوشحال بودم که در بلوچستان خودم در دارالعلوم نوبندیان چنین احساسی دارم.
بدون استراحت کلاس را برگزار کردیم. علاه‌بر طلاب، برخی از علمای اهل‌قلم چابهار نیز در این کلاس‌ها شرکت داشتند؛ آنها روزانه صدکیلومتر طی مسافت می‌کردند و در کلاس‌ حضور می‌یافتند. این همت آنها به ما نیز نیرو می‌بخشید.
یکی از ویژگی‌های بارز این دورهٔ این بود که مهمانِ میزبانان بسیار گران‌قدری بودیم؛ خوش‌سعادت بودیدم که استاد دکتر عبیدالله حفظه‌الله نیز آنجا دورهٔ تفسیر قرآن برگزار کرده بود و ما بیشتر فرصت هم‌کلامی و مصاحبت با ایشان را می‌یافتیم. برخی از استادان این مدرسه علاوه‌براینکه بر ما منت می‌نهادند و سر کلاس شرکت ‌کردند، در پذیرایی نیز سنگ‌تمام گذاشتند.
نوآوری و اندیشه‌های والا در این مدرسه مشهور بود؛ بعد از عصر یکی از طلاب، بخشی از کتاب «خود را دریابید» اثر علامه سید ابوالحسن ندوی را می‌خواند، سپس همه استادان و طلاب صدبار درود و سورهٔ یاسین را می‌خوانند. شب‌ها بعد از نماز عشا همه طلاب منظم در حلقهٔ بزرگ‌ مستطیلی‌شکل به‌مدت 40 دقیقه قرآن تلاوت می‌کردند؛ ما همراهان با هم می‌گفتیم، این لطف خداوند است که ما را برای اجرای این برنامه به دارالعلوم نوبندیان گسیل داشته است؛ فرصت خوبی برای جبران برخی از کمبودهای عبادی یافتیم.
در این مدت، در دیدوبازدیدهایی مختصری که با برخی داشتیم، متوجه شدیم فضای مناظره و صدور فتاوهای واکنشی در این منطقه بسیار پررنگ است و انرژی‌های بسیار صرف این کار می‌شود. اما در این میان دارالعلوم نوبندیان فارغ از این هیاهو به‌دنبال تحولی نو با اندیشه‌ها و آرمان‌های بلند است. اندیشهٔ والای متولیان این مدرسه، در رأس آنها استاد مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی حفظه‌الله، دارالعلوم نوبندیان را نسخهٔ جدید دارالعلوم کراچی قرار داده است؛ این مدرسه تک‌بعدی نمی‌اندیشد و تک‌مسیری حرکت نمی‌کند، نیازهای دور حاضر را تشخیص می‌دهد و برای آنها برنامه‌های توان‌بخشی و رجال‌سازی را در دست اجرا قرار می‌دهد. همه این برنامه‌ها در عین سادگی و بدور از هیاهو انجام می‌گیرد.
در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی، نیازهای علمی ـ فرهنگی جوامع بشری نیز متنوع و گسترده شده است، در این عصر به علما و مراکز دینی نیاز است که همگام با جامعه حرکت کنند و برای رفع این نیازها برنامه‌های منظمی را به اجرا بگذارند.

✍️محمد ذاکری‌فر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *