لوگو دارالعلوم نوبندیان

حضور استاد آرمیون در جمع طلاب دارالعلوم نوبندیان

استاد علی‌جان آرمیون، مشاور خانواده و کارشناس اختلالات یادگیری، صبح امروز ۲۳ تیر ۱۳۹۸، باحضور در جمع طلاب دارالعلوم نوبندیان به ایراد سخن پرداخت.
به گزارش واحد خبروگزارش دارالعلوم نوبندیان، گزیده سخنان ایشان در این مراسم به شرح ذیل است:

✅ شما طلاب عزیز بهترین روزها و لحظه‌های عمرتان را وقف فراگیری علوم دینی کرده‌اید، لذا لازم است که از این فرصت نهایت استفاده را ببرید.

✅ لطف خداست که شما را برای کسب علم گلچین کرده است. همین الآن هزاران نفر خواب اند، اما شما دارید علم فرامی‌گیرید تا آینده تان را بسازید. خوشا به سعادت شما و پدران و مادران تان!

✅ سؤال این است که چگونه بهترین خود در این مسیر باشیم؟ این خیلی مهم است که آدم کاری را شروع نمی‌کند و اگر شروع کرد، باید بکوشد که بهترین باشد.

✅ برای موفقیت در راه علم، عشق به استاد لازم است. استاد را همه‌چیز و همه‌کس خود بدانید. چون اگر کسی را دوست داشته باشیم، سخنش برای ما شیرین می‌شود و حرفش به دل می‌نشیند. وقتی که استاد را دوست داشتیم از حرف‌هایش خسته نمی‌شویم. این عشق و دوستی را می‌شود ایجاد کرد. خداوند ذهن ما را طوری آفریده که هرچیزی به خودمان تلقین بکنیم، باور می‌کنیم.

✅ نکتهٔ دیگر برای موفقیت حضور فعال در کلاس است. باید سرکلاس تمام حواس و تمرکز ما به استاد باشد.

✅ با خوب گوش‌کردن در کلاس ۶۰ درصد یادگیری شکل می‌گیرد. ۱۰ درصد دیگر یادگیری با پیش‌خوانی و ۲۰ درصد با مطالعه و تکرار بعد از کلاس و ۱۰ درصد دیگر با مرور قبل از ارائه درس به استاد شکل می‌گیرد.

✅ خواندن سرفصل‌ها و تکرار عناوین برای فهم مسائل خیلی مهم است.

✅ برای مطالعه، یک مرتبه مطلب جدید را روزنامه‌وار می‌خوانیم. بعد هر پاراگراف را جداگانه می‌خوانیم و آن را در ذهن مرور می‌کنیم. در آخر کل مطلب را با سرعت مطالعه کرده و آن را در ذهن مرور می‌کنیم.

✅ مطالعه را جدی بگیرید. عمر را نمی‌شود باز خرید. لحظه‌ای را به هدر ندهید.

✅ باخودمان مهربان باشیم. عاشقانه زندگی کنیم. زندگی خیلی دوست‌داشتنی است. این روزها هرگز برنمی‌گردد.

✅ سر کلاس سؤال بپرسید. سؤال پرسیدن عار نیست. مطلبی را که نمی‌فهمید بار بار بخوانید تا بفهمید.

✅ توانایی برقراری ارتباط با دیگران خیلی مهم است. با همدیگر رفیق باشید. با استادان و دوستان ارتباط برقرار کنید. اگر بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید، می‌توانید بهتر برای جامعه خدمت کنید. استادی که نتواند ارتباط برقرار کند، نمی‌تواند موفق عمل کند.

✅ خجالت نکشید. خجولی در دین هیچ‌ جایگاهی ندارد. سر کلاس خوب و با صدای بلند صحبت کنید، این به شما اعتماد به نفس می‌دهد.

✅ با تمرین و تکرار هرچیزی را می‌توان به دست آورد. میانگین افتادن و بلندشدن بچه‌ها تا وقتی که راه‌رفتن را یاد می‌گیرند، ۲۳۰۰ بار است. پس شسکت را نپذیریم.

✅ اگر باورهای امروزی را ما در دوران کودکی می‌داشتیم، باید الآن سینه‌خیز‌ راه می‌رفتیم. ولی آن‌وقت دیدیم که بابا راه می‌رود، پس این باور را در خودمان ایجاد کردیم که ما هم باید راه برویم. هزاران بار اگر شسکت خوردیم بازهم بلند شویم.

✅ مواظب گفت‌گوهای درونی باشید. هیچ‌ جمله منفی را به کار نبرید که تبدیل به باور می‌شوند.

✅ عاشق خودتان باشید. از تمام وجودِ خود لذت ببرید. مردم را نمی‌شود کنترل کرد. نباید انتظار داشته باشیم که مردم طبق میل ما با ما برخورد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *