لوگو دارالعلوم نوبندیان

اسباب و عوامل نبوغ علمی علمای پیشین

هر انسانی به دنبال این است که نابغه و انسان برتری شود. نابغه شدن سهل نیست، اما تاریخ گواه است که محال هم نبوده و نیست. از همین مدارس و همین برنامه‌ها انسان‌های بی‌نظیری پیدا شده‌اند.

هر انسانی به دنبال این است که نابغه و انسان برتری شود. نابغه شدن سهل نیست، اما تاریخ گواه است که محال هم نبوده و نیست. از همین مدارس و همین برنامه‌ها انسان‌های بی‌نظیری پیدا شده‌اند.

اسباب و عوامل نبوغ

نیت نبوغ:

نیت باید خالص برای الله متعال باشد. در مرحله بعد لازم است که نیتی آفاقی و جهانی داشته باشیم که تمام دنیا را دربر گیرد. نیت خیلی سرنوشت‌ساز است، زندگی نابغه‌ها چنین می‌گوید. باید طموح و بلندپروازی داشته باشیم.

رغبت صادقانه:

کسی که می‌خواهد نابغه شود باید رغبت صادقانه داشته باشد. تلاش برای تحقق این هدف از امور طبیعی انسان قرار گیرد، مانند خوردن و نوشیدن. برای کسب علم و دانش لازم است که چنین رغبتی داشته باشیم. بزرگان و نابغه‌ها چنین بودند؛ اگر همیشه نمی‌شود حداقل باید در یک مقطع از عمرمان دوران طلبگی را چنین بگذرانیم.

اهمیت وقت:

وقت زندگی است. باید به وقت ارزش قائل باشیم و سعی کنیم اوقات مرده‌مان را زنده کنیم. ابن جوزی در اوقات تراشیدن قلم به مردم وقت ملاقات می‌داد. امروز متأسفانه بسیاری از اوقات ما به هدر می‌روند. دوران طلبگی بهترین عمر است. کسانی که به وقت شان حساس نبودند به‌جایی نرسیدند.

تنظیم اوقات:

تنظیم اوقات برای نهایت استفاده از فرصت عمر است. برنامه روزانه داشته باشیم و بر آن عامل باشیم. در عصر حاضر که زندگی خیلی پیچیده شده است، باید نظام‌الأوقات داشته باشیم، وگرنه اوقات ما ضایع می‌شوند.

هم‌نشینی با نابغه‌ها:

مجالست و همراهی انسان‌هایی را که اهل همت و عزیمت هستند اختیار کنیم. یک نابغه را پیدا کنیم و خود را به او سپاریم. از زنده‌ها اگر کسی را پیدا نکردیم، از میان مردگان یک نابغه را برگزینیم.

مطالعات خارجی:

در کنار دروس باید مطالعه جنبی و خارجی داشته باشیم. زمان طلبگی بهترین فرصت برای مطالعه است، چون الآن مطالب در حافظه و ذهن انسان جای می‌گیرند. تاریخ را بخوانیم. کتاب‌های انگیزشی و پرورشی را بخوانیم.

دروس تکمیلی:

در موضوعات مختلف علمی کتاب‌هایی علاوه‌بر کتاب‌هایی که در برنامه آموزشی هستند بخوانیم. اگر در دوران طلبگی نتوانستیم این کار را بکنیم،‌بعد از دانش‌آموختگی دروس را به‌صورت تخصصی در یک رشته خاص دنبال کنیم.

سفر:

برای نبوغ و تکامل باید سفر کنیم. سفر فواید بسیار زیادی دارد. سفرهای علمی و بازید از مکان‌های علمی داشته باشیم.

قرآن مجید:‌

شاه‌کلید نبوغ و منبع علوم است. آن را تلاوت کنیم و در آن بیندیشیم.

دعا و نیایش:

برای پیشرفت خود دعا کنیم، از دیگران به ویژه پدر و مادر و بزرگان دعا طلب کنیم.

برگرفته از سخنرانی مولانا دکتر عبیدالله بادپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *